Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας ΕΠΑΛ Καναλακίου

Έχει γραφτεί από Θεόδωρος Δημόπουλος
Παρασκευή, 28 Σεπτέμβριος 2018

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας του ΕΠΑΛ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ

Το ΕΠΑΛ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ καλεί άμεσα τους υποψήφιους για υποβολή αιτήσεων για το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας.
Οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν κατά το τη σχολική περίοδο 2018-19 είναι οι ακόλουθες:
α) Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτων

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τους ενδιαφερόμενους στη διεύθυνση
e-mathiteia.minedu.gov.gr. από την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου, ώρα 12.00 έως και την Τρίτη 2 Οκτωβρίου και ώρα 23:59.
Στη συνέχεια οι ενδιαφερόμενοι εκτυπώνουν την αίτηση και καταθέτουν στις διευθύνσεις των ΕΠΑ.Λ μέχρι και την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου και ώρα 14:00. το φάκελο με την εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση μαζί με τα παρακάτω δικαιολογητικά :

A) Φωτοαντίγραφο :
1. απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑΛ
2. πτυχίου ΕΠΑ.Λ.
3. ταυτότητας
4. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
5. αποδεικτικού ΑΦΜ
6. απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτλων με έγγραφο ισοτιμίας , εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες υπηρεσίες .

B) Υπεύθυνη δήλωση

Σε περίπτωση που παρατηρηθεί οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα κατά τη διάρκεια της ηλεκτρονικής υποβολής , οι υποψήφιοι θα μπορούν να εγγράφονται συμπληρώνοντας το έντυπο αίτησης χειρόγραφα μόνο την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018 και έως 14.00 στα ΕΠΑ.Λ
Για οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια στην υποβολή της αίτησης παρακαλώ απευθυνθείτε ¨:
• Στο ΕΠΑΛ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ τηλ 2684022620 και ώρες 08:00 έως 14.00
• Στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οδός Κολοκοτρώνη, Περιοχή Νοσοκομείου, Πρέβεζα, τηλ 2682089792

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Το Μεταλυκειακό Έτος – Τάξης Μαθητείας θα έχει διάρκεια εννέα (9) μήνες και θα περιλαμβάνει :
Α) Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας , διάρκειας είκοσι οκτώ (28) ωρών εβδομαδιαίως για 9 μήνες.
Β) Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας, διάρκειας επτά ωρών (7) εβδομαδιαίως για 9 μήνες.

Το ποσοστό αποζημίωσης των μαθητευομένων ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, όπου για τους κάτω των 25 ετών ανέρχεται σε 17,12€ και για τους άνω των 25 ετών σε 19,64€

Τελευταία ενημέρωση Παρασκευή, 28 Σεπτέμβριος 2018
Επόμενα >
Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας ΕΠΑΛ Καναλακίου - ΕΠΑΛ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ