Εγγραφές 2018

Έχει γραφτεί από Θεόδωρος Δημόπουλος
Παρασκευή, 11 Μάιος 2018

Από τις 14 Μαΐου και ώρα 10:00 έως τις 31 Μαΐου 2018 και ώρα 14:00 θα μπορούν οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2018-2019, να υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης».

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/τριών την ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης καταθέτουν οι κηδεμόνες τους. Επισημαίνεται ότι α) αναφορικά με τα Γ/σια, Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης υποβάλ λ ουν οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών οι οποίοι φοιτούν στη Γ’ Τάξη κατά το τρέχον σχολικό έτος 2017 - 18 και β) αναφορικά με τις ΣΜΕΑΕ Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης υποβάλ λ ουν οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών που Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπ/σης Γραφεία Σχολ. Συμβούλων Δ.Ε. (μέσω των Περιφερειακών Δ/νσεων Εκπ/σης) Διευθύνσεις Δ/θμιας Εκπ/σης Δημόσια Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια, Επαγγελματικά Λύκεια, Μουσικά, Καλλιτεχνικά, Πρότυπα, Πειραματικά Σχολεία ( μέσω των ΔΔΕ ) Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων τώρα φοιτούν στη Γ’ τάξη Ειδικού Γυμνασίου ή Δ’ τάξη Γυμνασίου Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου και επιθυμούν να φοιτήσουν σε ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ . Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης υποβάλλουν και οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών που φοιτούν στη Γ ́ Τάξη Γυμνασίου , στην Α ́ Λυκείου και στη Β ́ Λυκείου σ ε Πειραματικά, Πρότυπα, Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία κατά το τρέχον σχολικό έτος 2017 - 18.

Από τη 14 η έως την 23 η Μαΐου 2018 οι Διευθυντές /ντριες των ΕΠΑ.Λ. θα πρέπει να καταχωρίσουν τον συνολικό αριθμό των Τμημάτων της Α’ Τάξης , των Τμημάτων των Τομέων της Β’ Τάξης και των Τμημάτων των Ειδικοτήτων της Γ’ Τάξης που δύναται να φιλοξενήσει η σχολική τους μονάδα βάσει των αιθουσών διδασκαλίας θεωρητικών μαθημάτων που διαθέτει.

Κατά την παραπάνω διαδικασία, πρέπει να ληφθεί υπόψη η δυ νατότητα κάλυψης της διδασκαλίας των εργαστηριακών μαθημάτων από τα Εργαστηριακά Κέντρα. Για την είσοδο στην εφαρμογή e - εγγραφές , είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ ( taxis ) . Στην περίπτωση ανήλικου/ης μαθητή/τριας ή ενήλικου προστατευόμενου μέλους το οποίο δε διαθέτει κωδικούς ΓΓΠΣ ( taxis ) , χρησιμοποιούνται αποκλειστικά οι κωδικοί ΓΓΠΣ ( taxis ) του γονέα ή κηδεμόνα ή του κατά το νόμο υπεύθυνου αντίστοιχα που έχει καταχωριστεί στο Πληροφοριακό Σύστημα Myschool . Στην περίπτωση αυτή, απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους στο σχολείο. Επίσης, στην περίπτωση κατά την οποία οι αιτούντες/αιτούσες κηδεμόνες ή ενήλικοι/ες μαθητές/τριες δε ν διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΣ ( taxis ) οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα .

Τελευταία ενημέρωση Τρίτη, 29 Μάιος 2018
Επόμενα >
Εγγραφές 2018 - ΜΑΘΗΤΕΣ
Αρχική arrow Μαθητές arrow Εγγραφές 2018